Как можем да изберем храната според емисиите?

Ако сме решили да консумираме повече растителни продукти и да намалим животинските храни в диетата си, вече намаляваме емисиите си. Но с колко и каква е разликата между маслини от гърция и авокадо от Мексико? Домати през зимата и банани през лятото? Нали все са плодове? Разбира се начинът на отглеждане и разстоянието, което храната ни пътува са от огромно значение за емисиите на парникови газове. 

Да вземем пример с доматите. 

  • Килограм пресни домати, отгледани в Италия имат отпечатък 0.07 кг СО2
  • Килограм домати обаче отгледани с парник, които е затоплен има значително по-висок отпечатък – до 7 пъти по-голям
  • Килограм домати в консерва пък има отпечатък от 0.70 кг СО2, гледани в Италия и пакетирани в Испания
  • Ако пък не живеем в Италия и купуваме пресни домати, доставени от Италия, килограм имат емисии от 0.10 кг СО2.

Нека видим друг пример – пресен фасул.

  • Ако го консумираме пресен, отгледан в Европа, – 0.12 кг СО2 
  • Ако го купим замразен, и отгледан в Европа, за килограм отпечакът е 0.30 кг СО2
  • Ако е отгледан извън Европа и се налага да бъде транспортиран, то тогава отпечатъкът може да стигне до 0.61 кг СО2.

Начинът на транспортиране също има значение. Самолетът може да увеличи емисиите на килограм продукт до 7 пъти! Пътуването с кораб и с камион на близки разстояния не увеличава значително емисиите на килограм продукт. Когато избираме храната си може да обръщаме внимание на мястото, където е произведена и това ще ни подскаже колко емисии се асоциират и с превоза й.

Телешка пържола за сравнение може да стигне до 164 кг СО2 за килограм месо!

Начинът на транспортиране също има значение. Самолетът може да увеличи емисиите на килограм продукт до 7 пъти! Пътуването с кораб и с камион на близки разстояния не увеличава значително емисиите на килограм продукт. Когато избираме храната си може да обръщаме внимание на мястото, където е произведена и това ще ни подскаже колко емисии се асоциират и с превоза й.

Изборът ни на храна е пряко свързан с нашия въглероден отпечатък и представлява реална възможност за намаляване на негативното ни влияние върху климата. Макар преминаването към повече растителни продукти да е важна стъпка, не по-малко съществено е да се замислим откъде идва храната и как е произведена. Затова, освен избора между месо и зеленчуци, е важно да съобразим сезона, начина на отглеждане и транспорта. Така храната ни може да бъде не само вкусна и питателна, но и по-щадяща за планетата.

© 2025, gorichka.bg