Знаете ли кое гориво произвежда най-много електричество? А кога хората започват да използват възобновяеми източници на енергия? Отговорите на тези и други въпроси ще се опитаме да разкажем тук.
Всичко в ежедневието ни днес се нуждае от електричество, но широката му употреба започва в края на 19-ти век. Ако през 1900 г. в световен мащаб се произвеждали около 66 ТВ, то през 2024 г. количеството възлиза на близо 31 000 ТВ! Това е увеличение 470 пъти за тези 124 години! Или почти 47 000%. Тенденциите сочат, че растежът се увеличава дори и с по-бързи годишни темпове, поради нарастването на технологиите с изкуствен интелект и дигитализацията на различни аспекти от живота ни.
Електричеството се произвежда най-вече от фосилни горива, дори и днес, когато възобновяемите източници на енергия вече достигат почти 32% от общото производство. В началото на 20-ти век електричество се е произвеждало главно от въглища и водно-електрически централи. Тези два източника остават доминиращи до средата на века, когато ядрената енергия започва да се разпространява. Интересен факт е, че експерименти със соларни панели съществуват още от 50-те, когато Бел Лабс създава първата фотоволтаична клетка. Няколко години по-късно фотоволтаични панели вече се използват за генериране на енергия на сателити. Вятърната енергия се развива в същия период, въпреки че употребата на вятърни турбини се среща още от 20-те. През 1957 г. Дания създава първата голяма вятърна турбина с капацитет 200 КВ – Гедсер.
Въпреки съществуването на възобновяемите източници още от средата на миналия век, въглищата и до днес са водещият източник на енергия като заемат около 35% от всички източници. Петролът (2%) и газът (22%) изместват малка част от употребата на въглища, но с нарасващото потребление, расте и употребата на фосилни горива. Ако в началото на 20-ти век сме употребявали около 940 млн. тона, то сега консумацията на въглища възлиза на 8.2 млрд. тона.
Въглищата са в основата на електрификацията на човешкото общество. От първата електроцентрала в Ню Йорк, въглищата стават централното гориво за производство на електроенергия. През 20-ти век по време на бум на електрифицирането, огромен растеж на консумацията на електроенергия и сравнително бързия строеж на електроцентрали, въглищата са главното действащо лице.
Днес в България електричеството се произвежда от множество източници – ядрена енергия, въглища, водна енергия, слънчева енергия, вятърна енергия и газ. През последното десетилетие делът на въглищата е спаднал от 46% на 21%, докато газът, другият фосилен източник, осигурява около 8% от енергията ни, е без признаци на спадане. От възобновяемите източници, единствено слънчевата енергия отбелязва силен растеж – от 3% през 2017 г. до 12% през 2024 г.
Развитието на електропроизводството показва колко ключова е ролята на енергията за съвременното общество. Макар възобновяемите източници да нарастват бързо, изкопаемите горива все още доминират в световния енергиен микс. Предизвикателството пред нас е да осигурим нарастващите енергийни нужди, като едновременно с това ускорим прехода към по-устойчиви и екологични източници.